Haber Detayları

Son Haberler 2019 ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Son Haberler 2019 ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

2019 ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

2019 ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 2019 yılının ilk ALES sınavı bu pazar günü 5 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirildi. Lisansüstü eğitimlerine devam etmek için sınava giren adayları şimdi de sınav sonuçlarıyla ilgili heyecan sardı. ALES 1 sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı heyecanla araştırılıyor. Tüm ayrıntılarıyla haberimizde…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

2019 yılında 3 kez yapılmasına karar verilen ALES’in ilki 5 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirildi. ALES sınavında sınavın süresi 2,5 saat yani 150 dakika olarak belirlenmişti.  Binlerce adayın ter döktüğü Türkçe olarak yapılan 2019 yılının 1. ALES sınavı sonuçlarının ne zaman açıklanacağı sınava giren adaylar tarafından merakla araştırılıyor. Detaylarıyla haberimizde…

 2019 ALES SINAVSONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2019 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019 ALES/1) başvuru ve sınav tarihi belli oldu. Buna göre 2019 ALES/1 başvuruları 5-13 Mart 2019 tarihleri arasında yapılmış geç başvuru tarihi 28 Mart 2019 olarak belirlenmişti. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) adayların katılımı ile birlikte ÖSYM tarafından belirlenen sınav merkezlerinde gerçekleştirildi. Sınavın ardından adaylar ALES sınavının sonuçlarını bekliyor. 2019 yılı 1. ALES Sınavında adaylara sayısal ve sözel testler uygulandı. Sınavın tamamlanmasının ardından Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2019-ALES/1) ait sonuçlar bekleniyor.

Lisansüstü eğitim programlarına giriş için esas alınan 2019 yılı 1. ALES Sınavı 5 Mayıs’ta yurdun çeşitli merkezlerinde gerçekleştirildi. Sınavın gerçekleşmesinin ardından gözler sınav sonuçlarının açıklanmasına çevrildi. Yüksek öğretim programlarında yüksek lisans ve doktora eğitimine başvuru yapabilmenin önemli kıstaslarından birisi olan ALES Sınavı bir yıl içerisinde iki kez gerçekleştirilmekte olup bu yıl üç kez gerçekleştirildi. Sonuçları üniversitelerin yüksek lisans taban puanı için kullanılmaktadır. 5 Mayıs 2019 tarihinde yapılan ALES sınav sonuçlarının tarihi ÖSYM tarafından belirlendi.

ÖSYM’nin sınav takviminde yer alan tarihe göre ALES/1 sınav sonuçları 30 Mayıs 2019 tarihinde açıklanacak. 5 Mayıs 2019 tarihinde uygulanan 2019- Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının (2019-ALES/1) Temel Soru Kitapçığına, sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden açılacak. 2019 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019 ALES/1) heyecanı devam ediyor. Sınavın ardından yüzbinlerce aday sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. 2019 ALES/1 5 Mayıs 2019 tarihinde yapıldı ve sonuçlar 30 Mayıs 2019 tarihinde açıklanacak. Sınav sonuçları, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden açıklanacak.

Adaylar, sınav sonuçlarını belirtilen İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebilirler. SINAV SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır. ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır. Yeni yayınlanan yönetmeliğe göre sınav süresi beş yıl süreyle geçerli olacak.

Haberin detayını Kaynağından okumak için 2019 ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ