Haber Detayları

Son Haberler 23 Nisan tatili kaç gün olacak? Okullar kaç gün tatil?

Son Haberler 23 Nisan tatili kaç gün olacak? Okullar kaç gün tatil?

23 Nisan tatili kaç gün olacak? Okullar kaç gün tatil? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

23 Nisan tatili kaç gün olacak? Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı gün olan 23 Nisan 1920, her yıl aynı gün Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanıyor. Bu yıl da 23 Nisan'a kısa bir süre kaldı ve internette tatil olacak mı, kaç gün tatil olacak, okullar ne kadar tatil olacak gibi sorulara yanıt aranıyor. Konu hakkında tüm ayrıntılar haberimizde yer alıyor. Peki 23 Nisan tatili kaç gün olacak? İşte ayrıntılar…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

23 Nisan tatili kaç gün olacak? Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na kısa bir süre kaldı. Bu özel gün öncesi tüm yurtta büyük bir heyecan yaşanırken öte yandan 23 Nisan tatili kaç gün olacak, okullar kaç gün tatil gibi sorulara yanıt aranıyor. Biz de bu konuyu sizler için inceledik ve haberimize ekledik. Peki 23 Nisan tatili kaç gün olacak? Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında okullar kaç gün tatil? İşte ayrıntılar…

23 NİSAN TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?

23 Nisan resmi tatil olduğu için ülke genelinde tüm okullarda ve kamu dairelerinde işbaşı yapılmayacak. 24 Nisan günleri okul öncesi, ilk okul ve orta okullar şimdiye kadar tatil edilmişti. Gerekçesi ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerine katılan öğrencilerin, 23 Nisan’ın ertesi günü dinlenmesi olarak gösteriliyordu. Ancak 24 Nisan tatil olmayacak.

LİSELER VE ÜNİVERSİTELER 23 NİSAN’DA TATİL Mİ?

23 Nisan tatil mi sorusu, eğitim hayatına lise ve üniversitelerde devam eden öğrencilerin de merakla araştırdığı bir soru olarak gündeme geldi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm Türkiye genelinde resmi bir tatil olduğu için 23 Nisan günü, birçok kamu kurumu gibi lise ve üniversiteler de eğitim faaliyetlerine 1 günlük ara verecek.

23 NİSAN TARİHÇESİ NEDİR?

23 Nisan’ın Türkiye’de ulusal bayram olarak kabul edilmesinin nedeni, 1920’de o gün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmış olmasıdır. Milletvekillerinin belirlenişi ve Ankara’ya gelişi çok kısa bir zamanda gerçekleşmiştir. Milletvekili seçimleri Atatürk’ün Ankara’da bir meclisin toplanacağını ve neden toplanması gerektiğini açıklayan 19 Mart 1920 tarihli bildirisiyle başlamış, yine Atatürk’ün 21 Nisan’daki genelgesiyle de meclisin açılacağı tarih duyurulmuş ve milletvekillerinin Ankara’ya gelmesi istenmiştir. 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. O günkü ilk toplantıya daha önce belirlenen 337 milletvekilinden sadece 115’i katılabilmiştir.

23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI NASIL BAŞLADI?

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TBMM’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Millî Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır.

Haberin detayını Kaynağından okumak için 23 Nisan tatili kaç gün olacak? Okullar kaç gün tatil? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ