Haber Detayları

Son Haberler 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedir? Neden kutlanır?

Son Haberler 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedir? Neden kutlanır?

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedir? Neden kutlanır? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedir? Her geçen gün küresel ısınmanın etkisiyle doğanın yok olmasına neden oluyor. Çevre kirliliğinin önüne geçebilmek ve farkındalık yaratmak için dünyanın dört bir yanında etkinlikler düzenleniyor. Bu özel gününün önemini merak edenler araştırma yapmaya başladı. İşte 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedir? Neden kutlanır? Merak edilen detaylar haberimizde…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedir? Çevre kirliliğinin önüne geçebilmek ve farkındalık yaratmak için dünyanın dört bir yanında etkinlikler düzenleniyor. Bu özel gününün önemini merak edenler araştırma yapmaya başladı.Her geçen gün küresel ısınmanın etkisiyle doğanın yok olmasına neden oluyor. İşte 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedir? Neden kutlanır? Merak edilen detaylar haberimizde…

Dünya Çevre Günü nedir, neden ve ne zaman kutlanır? 

İnsanların sürekli yaşadıkları yere çevre denir. Dağlar, ovalar, çayırlar, ormanlar, göller, denizler, ırmaklar doğal çevreyi oluşturur.
Doğal çevrenin korunması amacı ile 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı toplandı. Bu toplantıda çevre sorunları ele alındı. Çevre kirlenmesine karşı üye ülkeler ortak çözüm yolları aradılar.

Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda 5 Haziran gününün Dünya Çevre Günü olması kararlaştırıldı. Her yıl Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerde 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak değerlendirilir.

O tarihten bu yana her 5 Haziran’da kamuoyunda çevre bilincinin artırılması, çevre sorunlarının çeşitli yönlerine dikkat çekilmesi amacıyla etkinlikler düzenleniyor.

Ülkemizde bu amaçla 1978 yılında Türkiye Çevre Sorunları Vakfı, daha sonra Çevre Müsteşarlığı kuruldu. Başbakanlığa bağlı Çevre Müsteşarlığı 5-11 Haziran tarihleri arasını Çevre Koruma Haftası olarak kabul etti.

Çevre Koruma Haftası’nda okullarda öğrencilere doğal çevrenin korunması gereği öğretilir. Hafta boyunca radyo ve televizyonda halka çevre kirlenmesi ile ilgili bilgiler verilir. Alınması gereken önlemler anlatılır. Gazete ve dergilerde doğal çevrenin korunmasına ilişkin yazılara yer verilir.

Doğal çevrenin kirlenmesi bütün ülkelerin ortak sorunudur. Çevre kirlenmesi hepimizin günlük yaşayışını etkileyen bir olaydır.
Uygarlığın gelişmesi, endüstrileşme sonucu fabrikalarda insan gücüne gereksinim arttı. Kırlarda, köylerde, doğal çevrede yaşayan insanlar kentlere göçtü. Kent nüfusu önemli ölçüde çoğaldı. Kentlerde nüfusun artışı ve endüstrileşme ile birlikte çevre sorunları ortaya çıktı. Bu sorunun en önemlisi çevre kirlenmesidir.

Başlıca çevre sorunları su, hava ve toprak kirlenmesidir.

Su kirlenmesi ile deniz hayvanlarının yaşam ortamları bozulur. Kirli sularda avlanan balık ve öteki deniz ürünlerini yemeyelim. Böyle sularda yüzmeyelim.

Hava kirliliği daha çok yakıtların gereği gibi yakılmaması sonucu ortaya çıkar. Kirli hava solunuma elverişsiz havadır. Kirli hava solunum yolları hastalıklarını artırır. Solunum organlarımızı yorar.

Hava kirliliği ölümlere bile sebep olur.

Toprak kirlenmesi; çeşitli ilaç ve gübrelerle toprağın tarıma elverişsiz duruma gelmesidir. Çiftçilerimiz tarlada kullanacakları ilaç ve gübre çeşidini ziraat mühendislerine, teknisyenlerine sormalıdır. Hangi gübrenin hangi cins topraklarda yararlı olacağı bilinmektedir. Bu nedenle ilgili uzmana danışmaksızın ilaç ve gübre kullanılmamalı. Toprak kirlenmesi toprağın verimini azaltır. Bitki hastalıklarını çoğaltır. Bugün pek çok ilimiz çevre sorunları ile karşı karşıyadır.

Doğal çevreyi nasıl koruyabiliriz?

Akar ve durgun sular, atıklar ile kirletilmemeli,
Biriken çöpler hemen kaldırılmalı,
Zararlı hayvanların, böceklerin özellikle, karasinek ve sivrisineklerin üreyip çoğalmaları engellenmeli,
Kanalizasyon borularındaki patlamalar hemen ilgililere bildirilmeli.
Yakıtların tam yakılması sağlanmalıdır. Böylece hem enerji kaybı, hem de hava kirliliği önlenmiş olur.
Doğal çevrenin kirletilmesi yasalarımıza göre suçtur. Bu suçu işleyenlere para ve hapis cezaları verilir.

Doğal çevre bizim çevremizdir. Biz doğayı korudukça doğa da bizleri korur. Havaya, suya, toprağa karışan kimyasal atıklar doğayı etkiliyor. Bu atıkların çoğalması insan sağlığını bozuyor.

Kısaca çevre sorunları, sağlımızla yakından ilgili bir konudur.

Haberin detayını Kaynağından okumak için 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedir? Neden kutlanır? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ