Haber Detayları

Son Haberler 7 Mayıs Siirt iftar vakti!

Son Haberler 7 Mayıs Siirt iftar vakti!

7 Mayıs Siirt iftar vakti! haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

2019 Siirt iftar ve sahur vakitleri! Ramazan ayına girmemizle birlikte, oruçlarını tutan vatandaşlar imsakiye vakitlerini araştırıyor. Ramazan ayında ilk oruç, 5 Mayıs Pazar gününü, 6 Mayıs Pazartesi gününe bağlayan gece yapılan sahur ile başladı. 7 Mayıs Siirt imsakiye vakitleri araştırılıyor. İşte, 7 Mayıs Siirt iftar ve sahur vakitleri! Detaylar haberimizde…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

7 mayıs Siirt imsakiye vakitleri 2019! On bir ayın sultanı ramazan vakti geldi. Üç ayların son ayı olan, Müslümanlar için son derece önemli olan Ramazan ayında vatandaşlar oruçlarını tutmaya başladı. Ramazan ayının en önemli konuları arasında yer alan imsakiye vakitleri araştırılıyor. İftar ve sahur vakitleri merak edilen illerden biri de Siirt. İşte, 7 Mayıs Siirt iftar ve sahur vakitleri! Ayrıntılar haberimizde…

7 MAYIS 2019 SİİRT İFTAR VAKTİ: 19:07

2019 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

3 Haziran Ramazan Bayramının arefesidir. Ramazan bayramının birinci günü 4 Haziran Salı günüdür. 6 Haziran Perşembe günü ise Ramazan bayramının 3.günüdür.

İMSAK VAKTİ NEDİR?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır. Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır:

“(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

SİİRT İMSAK VAKTİ

İFTAR VAKTİ NEDİR?

İftar vakti, oruç yasaklarının sona erdiği vakit anlamında olup, güneşin batma vaktidir. Bu vakitle birlikte akşam namazının vakti de girmiş olur.

Gündüz ve gecenin teşekkül etmediği bölgelerde oruç süresi, buralara en yakın normal bölgelere göre belirlenir.

Peygamberimiz, sahuru mümkün olan son vakte denk getirmeyi teşvik ettiği gibi iftarın da vakit girer girmez yapılmasını teşvik etmiştir. Bu iki teşvikten çıkarılabilecek anlam, ibadetin mümkün olduğunca kolay hale getirilmesidir. İftar vakti girdiğinde yemeğe oturmadan namaz kılınmak isteniyorsa yine de biraz su veya bir hurma ile orucu açıp, ondan sonra namaz kılmak yerinde olur.

Haberin detayını Kaynağından okumak için 7 Mayıs Siirt iftar vakti! TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ