Haber Detayları

Son Haberler Beşiktaş Kulübü başkan adayı Aydoğan Cevahir kimdir?

Son Haberler Beşiktaş Kulübü başkan adayı Aydoğan Cevahir kimdir?

Beşiktaş Kulübü başkan adayı Aydoğan Cevahir kimdir? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Aydoğan Cevahir kimdir? Kaç yaşında? Ne iş yapıyor? Beşiktaş Divan Kurulu toplantısında Aydoğan Cevahir, başkan adayı olduğunu resmen açıkladı. Yapılan haberler sonucunda Cevahir'in kim olduğu, kaç yaşında olduğu ve kariyeri vatandaşlar tarafından ilgiyle araştırılmaya başlandı. Tüm detaylarıyla haberimizde…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

Beşiktaş Kulübü üyelerinden Aydoğan Cevahir, kulübün mayıs ayında yapılacak seçimli olağan genel kurulunda başkanlığa aday olduğunu bildirdi. Yapılan haberler sonucunda Cevahir’in kim olduğu, kaç yaşında olduğu ve kariyeri vatandaşlar tarafından ilgiyle araştırılmaya başlandı. Peki, Aydoğan Cevahir kimdir? Kaç yaşında? Ne iş yapıyor? Tüm detaylarıyla haberimizde…

Siyah-beyazlı kulübün Vodafone Park‘ta gerçekleştirilen 2019 yılı birinci olağan divan kurulu toplantısında söz alan Cevahir, mevcut başkan Fikret Orman ve yönetimine eleştiride bulunarak, “Başkan adayı oluyorum, hodri meydan.” ifadesini kullandı.

Siyah-beyazlı kulüpte mevcut başkan Fikret Orman ile üyelerden Hürser Tekinoktay daha önce başkanlığa aday olduklarını açıklamışlardı.

AYDOĞAN CEVAHİR KİMDİR?

1961 İstanbul doğumlu olan Aydoğan Cevahir, yüksek öğrenimini İngiltere’de tamamladı. İnşaat ve turizm sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin ortağı olan Cevahir, daha önce Yeniköy Spor Kulübü Başkanlığı, Sarıyer Spor Kulübü Asbaşkanlığı, Feriköy Spor Kulübü 2. Başkanlığı, Alibeyköy Spor Klubü Başkanlığı, Kireçburnu Spor Kulübü Başkanlığı ve Tarabya Spor Kulübü Başkanlığı yaptı.

Daha önce de Beşiktaş Kulübü’nde başkan adayı olan Aydoğan Cevahir, seçimlere az bir süre kala adaylıktan çekilmişti. Bir dönem siyasette de yer alan Cevahir, Ak Parti’nin İstanbul 2. Bölge milletvekili aday adayı oldu.

İleri derecede İngilizce ve Arapça bilen Cevahir, evli ve üç çocuk babası.

BEŞİKTAŞ

1902 sonbaharında Beşiktaş Serencebey Mahallesi’nde, o zamanın Medine Muhafızı olan Osman Paşa’nın konağının bahçesinde, 22 kişilik genç grup, haftanın bazı günlerinde toplanıp jimnastik hareketleri yapmaktaydı. Başta Osman Paşa’nın oğulları Mehmet Şamil ve Hüseyin Bereket ile mahellenin gençlerinden Ahmet Fetgeri, Mehmet Ali Fetgeri, Nazımnazif, Cemil Feti ve Şevket Beyler’in aralarında bulunduğu gençlerin ilk ilgilendikleri spor branşları, özellikle barfiks, paralel, güreş, halter, aletli ve aletsiz jimnastikti. O sıralarda siyasi hareketler dolayısıyla her türlü toplanmadan ürkerek hafiyeler dolaştıran 2. Abdülhamit’in adamları Serencebey’deki bu toplanmaları haber alınca, spor yapan gençler bir baskınla karakola götürüldü. Bu sporcu gençlerin bir kısmının saray erkanına yakın olması, ayrıca o dönemlerde kötü gözle bakılan futbol oynamadıkları ve sadece beden hareketleri yaptıklarını belirtmeleriyle gergin durum yumuşadı. Hatta saray çevresinden Şeyhzade Abdülhalim bu sporcuları destekledi ve sık sık antrenmanları seyretmeye başladı. Ünlü boksör ve güreşçi Kenan Bey de antrenmanlara gelerek güreş ve boks hareketleri göstermeye başladı.

1903 Mart’ında ise özel bir izinle Bereket Jimnastik Kulübü kuruldu. 1908’de Meşrutiyet’in ilanıyla sportif hareketler biraz daha serbestlik kazandı. 13 Nisan 1909’daki (31 Mart 1325) siyasi olaylardan sonra Edirne’de bulunan Fuat Balkan ve Mazhar Kazancı, Hareket Ordusu ile İstanbul’a geldi. Siyasi olaylar yatıştıktan sonra iyi bir eskrim hocası olan Fuat Balkan ile başta güreş ve halter sporlarını yapan Mazhar Kazancı, Serencebey’de jimnastik yapan gençleri bularak birlikte spor yapma fikrini kabul ettirdi. Fuat Balkan, Ihlamur’daki evinin altındaki yeri, kulüp merkezi yaptı ve Bereket Jimnastik Kulübü’nün adı Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirildi. Böylece jimnastik, güreş, boks, eskrim ve atletizmin ön planda tutulduğu güçlü bir spor kulübü meydana geldi. Fuat Bey’in arkadaşları Refik ve Şerafettin Beyler de iyi birer eskrimciydi.

Bu arada Beyoğlu Mutasarrıfı Muhittin Bey’in teşvikiyle Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü, 26 Ocak 1911 tarihinde tescil edilen ilk Türk spor kulübü oldu. Semtin gençlerinin bu spor kulübüne ilgisi büyüdü ve spor yapan üyelerin sayısı bir anda 150’ye yükseldi. Kulübün merkezi de Ihlamur’dan Akaretler’de 49 numaralı binaya taşındı. Bir süre sonra bu bina da küçük gelince, yine Akaretler’de 84 numaralı binaya geçildi. Bu binanın arkasındaki bahçe de bir spor sahası haline getirildi.

Haberin detayını Kaynağından okumak için Beşiktaş Kulübü başkan adayı Aydoğan Cevahir kimdir? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ