Haber Detayları

Son Haberler Fitre ne kadar 2019? Diyanet İşleri Başkanlığı açıkladı…

Son Haberler Fitre ne kadar 2019? Diyanet İşleri Başkanlığı açıkladı…

Fitre ne kadar 2019? Diyanet İşleri Başkanlığı açıkladı… haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Fitre ne kadar 2019? Yaşanan son dakika gelişmesiyle Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından bu yılın fitre bedeli açıklandı. Bu gelişmeyle birlikte internette, bu yıl fitre ne kadar, 2019 yılı Diyanet İşleri fitre bedeli açıklandı mı gibi sorulara yanıt aranıyor. Biz de bu konuyu sizler için inceledik ve haberimize ekledik. Peki fitre ne kadar 2019? Ramazan Ayında ne kadar fitre ödenecek? İşte son dakika Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan fitre açıklaması…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

Fitre ne kadar 2019? Yaşanan son dakika gelişmesiyle bu yılın fitre bedeli belli oldu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından açıklanan fitre bedeliyle birlikte internette de konu hakkında yapılan araştırmalar hız kazandı. Peki 2019 yılı fitre ne kadar? Bu sene fitre bedeli kaç TL? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı fitre açıklaması ve tüm detaylar…

FİTRE NE KADAR 2019?

Din İşleri Yüksek Kurulunda yapılan toplantıda, fıtır sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olduğu dikkate alındı.

Mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak, 2019 Ramazan ayının başlangıcından 2020 Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede fitre miktarının 23 Türk Lirası olmasına karar verildi.

Din İşleri Yüksek Kurulunca yapılan açıklamada, fitre miktarı belirlenirken hadis-i şerifler, sosyo-ekonomik şartlar ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacının dikkate alındığı belirtildi.

Ayrıca açıklamada; belirlenen miktarın “asgari miktar” olduğu, sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınır bulunmadığı ve herkesin kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesinin uygun olacağı vurgulandı.

FİTRE NEDİR?

Fıtr sözlükte “Orucu açmak”, fitre de “Yaratılış” anlamına gelir. Buna “Fıtır sadakası” denir ki, fıtrat sadakası, yani sevap için verilen yaratılış atıyyesi demektir. Dini bir terim olarak şöyle tanımlanır: Ramazan Bayramı’na yetişen ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların kendileri ve velâyetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü bulundukları mâlî bir ibadettir.

Fıtır sadakası, Ramazan orucunun farz kılındığı hicretin 2. yılı Şaban ayında, zekâttan önce meşru kılınmıştır. Bu bir yardımlaşma olup, orucun kabulüne, ölüm sırasındaki sıkıntılardan ve kabir azabından kurtuluşa bir vesiledir. Yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye ve onların da bayram sevincine katılmalarına bir yardımdır.

Fitre hadis deliline dayanır. İlgili hadisler aynı zamanda onun uygulama şartlarını da belirler.

Haberin detayını Kaynağından okumak için Fitre ne kadar 2019? Diyanet İşleri Başkanlığı açıkladı… TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ