Haber Detayları

Son Haberler İngilizler Ankara Anlaşması'nı değiştirdi!

Son Haberler İngilizler Ankara Anlaşması'nı değiştirdi!

İngilizler Ankara Anlaşması'nı değiştirdi! haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

İngiltere, Türkiye ile yapılan ve ülkedeki oturma iznini düzenleyen Ankara Anlaşması’nda değişikliğe gitti. Değişiklik sebebiyle 12 bin 500 Türk mağdur oldu. Türkler şimdi İngiltere İçişleri Bakanlığına açtıkları ve 7 Mart’ta görülecek davanın sonucunu bekliyor.

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

İngiltere, Türkiye ile imzalanan Ankara Anlaşması’nda değişikliğe gitti. İngiltere’de iş kuran Türk vatandaşları mağdur oldu.

Ankara Anlaşması çerçevesinde İngiltere’ye yerleşip burada iş kuran Türk vatandaşları, 16 Mart 2018’e kadar dört yılı tamamladıktan sonra ücretsiz olarak süresiz oturum başvurusu yapabiliyordu.

Ancak İngiltere’de bir gecede değiştirilen yeni kurallarla süresiz oturum için beş yıl ikamet, kişi başı £2.389 yani 17.000 TL başvuru ücreti ile dil ile kültür sınavı şartları getirildi. Kuralların değişmesiyle mağdur olan 12 bin 500 Türk var.

Türk girişimciler haklarını aramak için İngiltere Yüksek Mahkemesi’ne başvurmuştu. Yüksek Mahkeme, hali hazırda Ankara Anlaşması’yla vizesini almış olan Türk girişimcilerin, kuralların değişmeyeceğine dair meşru bir beklentisi olduğunun mahkemede savunula bilirliğine hükmetti. Davaya izin verdi.

Yasal mücadele kapsamında Türk girişimcilerin İngiltere İçişleri Bakanlığı’na açtığı dava 7 Mart’ta görülecek. Onlar şimdi mahkemenin kazanılmış olan haklarını geri vermesini ve yeni kuralların kendilerine yönelik işletilmemesine yönelik bir karar bekliyor.

Haberin detayını Kaynağından okumak için İngilizler Ankara Anlaşması'nı değiştirdi! TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ