Haber Detayları

Son Haberler LGS boş kontenjanlar 2019! İşte ek kontenjanlar…

Son Haberler LGS boş kontenjanlar 2019! İşte ek kontenjanlar…

LGS boş kontenjanlar 2019! İşte ek kontenjanlar… haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

LGS boş kontenjanlar 2019! 22 Temmuz 2019 tarihinde LGS sonuçları açıklandı. İstediği liseye yerleşemeyen öğrencileri nakil işlemleri bekliyor. 1.nakil işlemleri dün itibariyle başladı. Boş kontenjanlara göre öğrenciler tercihlerini gerçekleştirecekler. İşte LGS ek kontenjanlar…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

LGS boş kontenjanlar 2019! LGS 1.nakil işlemleri dün başladı. 29 Temmuz’da başlayıp 2 Ağustos tarihleri arasında öğrenciler tercihlerini yapacaklar. Liselere yerleştirmeye esas nakil kılavuzu yayımlandı. LGS boş kontenjan ve taban puanlara göre öğrenciler tercihlerini belirleyecekler. İşte LGS boş kontenjanları! Merak edilen detaylar haberimizde…

MEB’DEN TERCİH BAŞVURULARI AÇIKLAMASI

Öğrenciler tercihlerini 2 Ağustos Cuma günü saat 17.00’ye kadar yapabilecek. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yerleştirmeye esas nakiller, iki dönemde gerçekleştirilecek. Tercihleri doğrultusunda bir okula yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler, yerleştirmeye esas birinci nakil dönemi tercihlerini 29 Temmuz Pazartesi gününden itibaren 2 Ağustos Cuma günü saat 17.00’ye kadar yapabilecek.

(YEREL YERLEŞTİRME) 2019 LİSE TABAN PUAN VE BOŞ KONTENJAN BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Tercih işlemleri, öğrenci ve velisi tarafından “https://e­-okul.meb.gov.tr” internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüğünden gerçekleştirilecek. Yapılan tercihler, ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

(MERKEZİ SINAV PUANI)2019 LİSE TABAN PUAN VE BOŞ KONTENJAN BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Her nakil döneminde, merkezi sınav puanıyla öğrenci alan, yerel yerleştirmeyle öğrenci kabul eden ve pansiyonlu okullar olmak üzere her grup için en fazla 3’er tercih yapılabilecek.

Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yerleşenlerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacak.

Bir ortaöğretim kurumunda kaydı olmayan veya yerleşemeyen öğrencilerin ise merkezi sınavla öğrenci alan okul grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması gerekecek.
Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu olmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.

Öte yandan, öğrenciler istemeleri halinde yerleştirmeye esas nakil başvuru dönemlerinde mesleki eğitim merkezlerini de tercih edebilecek. Tercihler, Bakanlığın “http://www.meb.gov.tr” veya “https://e-okul.meb.gov.tr” internet adreslerinde yayımlanan tercih listesinde yer alan okullara göre yapılacak.

Yerleştirmeye esas nakil döneminde herhangi bir tercihine yerleşen öğrenci önceki yerleştiği okul hakkından vazgeçmiş sayılacak.

Yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçları 5 Ağustos’ta açıklanacak.

İLK EKRAN YEREL YERLEŞTİRME İÇİN AÇILACAK

Öğrenciler, ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapacak. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihinde bulunabilecek.

Tercihlerde, aynı okul türünden (Anadolu lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 5 okul; pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek.

Yerel yerleştirme tercih ekranındaki “yeşil” renk öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanındaki okulları; “mavi” renk komşu kayıt alanında yer alan okulları; “kırmızı” renk ise il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarını tarif edecek.

Haberin detayını Kaynağından okumak için LGS boş kontenjanlar 2019! İşte ek kontenjanlar… TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ