Haber Detayları

Son Haberler Merkez Bankası dolara müdahale edecek mi?

Son Haberler Merkez Bankası dolara müdahale edecek mi?

Merkez Bankası dolara müdahale edecek mi? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Merkez Bankası rezerv güçlendirme politikalarını kararlılıkla sürdüreceğini açıkladı. Açıklamada, döviz kurundaki oynaklığa dikkat çekilerek "Finansal istikrar için tüm araçlar kullanılmaya devam edecektir." denildi…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

Merkez Bankası’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Ülkemiz ekonomisine ilişkin makro göstergeler koordineli politika adımlarının etkisiyle dengelenme sürecinin devamına işaret etmektedir. Öncü veriler ilk çeyrekte yurt içi talepte ılımlı bir toparlanmanın gerçekleştiğini göstermektedir. Mal ihracatı ve turizm talebindeki güçlü seyirle birlikte net ihracat büyümeye yüksek katkı vermektedir. Bu çerçevede cari dengedeki iyileşmenin hızlanarak sürmesi beklenmektedir.

Ekonomik dengelenme sürecinde para politikası fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda şekillenirken maliye politikası ile güçlü eşgüdüm enflasyonla mücadeleyi desteklemektedir. Diğer taraftan, Merkez Bankası rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla devam etmektedir. Bu doğrultuda, geçtiğimiz yıl finansal piyasalarda yaşanan oynaklıklar sonrasında rezervlerde artış trendi gözlenmiştir. Brüt rezervlerde yaşanan dalgalanmalar ise olağan işlemlerden ve dönemsel unsurlardan kaynaklanmakta olup öngörülmeyen bir durum söz konusu değildir.

Finansal piyasalarda gözlenen oynaklıklar ve sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmekte olup para politikası ve likidite yönetimine ilişkin tüm araçlar, fiyat istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek amacıyla kullanılmaya devam edilecektir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

Haberin detayını Kaynağından okumak için Merkez Bankası dolara müdahale edecek mi? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ