Haber Detayları

Son Haberler Nevşehir belediye başkanı kim oldu 2019? 31 Mart yerel seçim sonuçları!

Son Haberler Nevşehir belediye başkanı kim oldu 2019? 31 Mart yerel seçim sonuçları!

Nevşehir belediye başkanı kim oldu 2019? 31 Mart yerel seçim sonuçları! haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Belediye başkan adayları seçimleri için heyecanla beklenen 31 Mart 2019 tarihinin gelmesiyle birlikte vatandaşlar oylarını kullanmaya devam ediyor. İl il belediye başkanlarının kim olacağı merak ediliyor. Nevşehir belediye başkanının kim olduğu araştırılan konular arasında. İşte son dakika Nevşehir belediye başkanı! Kim oldu? 31 Mart yerel seçim sonuçları! Tüm detaylarıyla haberimizde…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

Son dakika Nevşehir yerel seçim sonuçları! Bugün sandıkları başına giden seçmenler belediye başkan adaylarını belirlemek adına oylarını veriyor. 31 Mart 2019 Nevşehir belediye başkanının kim olduğu merakla araştırılmaya başlandı. İşte son dakika Nevşehir belediye başkanı kim? 31 Mart 2019 seçim sonuçları! Tüm detaylarıyla haberimizde…

NEVŞEHİR AÇILAN SANDIK ORANI: 97,3%

SON DAKİKA OY ORANLARI!

AK Parti%47,66
MHP%27,45
CHP%12,90
İYİ Parti%8,57
SP%1,18

BELEDİYE BAŞKANININ GÖREVLERİ NELERDİR?

Belediye başkanı görevleri, belediye başkanı seçildikten hemen sonra kişinin gerçekleştirmeye hazır olması gereken görevlerdir. Adaylığını koyacak kişinin görevinin gerekliliklerini bilmesi önemlidir.

Belediyenin çıkarlarını ön planda tutmak,

Belediyenin teşkilatlarını ve personellerini yönlendirmek,

Belediyenin idari ve mali yönetiminde belirli stratejiler oluşturmak ve bütçenin doğru yönetilmesini sağlamak,

Belediyeyi resmi bir şekilde temsil etmek ya da yerine birini vekil olarak göndermek,

Encüman ile belediye meclisine başkanlık yapmak,

Belediye meclisi tarafından alınan kararları yerine getirmek,

Belediye içinde bulunan tüm kurumların denetimini sağlamak,

Belediyenin hizmet vermekte olduğu halkın ihtiyaç ve huzuruna yönelik çalışmalar yapmak.(Asli Yaptığı Görevlerini reklam amaçlı kullanmaz )

BELEDİYE BAŞKANI KİME BAĞLIDIR?

Belediye başkanıdirekt olarak devlete bağlı olarak çalışmaktadır. Bu durum belediyenin özerk bir kuruluş olmasına yani kararlarını sadece yasalar ışığında vermesine yardımcı olmaktadır. Her devlet kurumunun olduğu gibi belediyeler de denetlenmelidir bu nedenle TC. İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadırlar.

BELEDİYE BAŞKANI GÖREV SÜRESİ NE KADARDIR?

Belediye başkanı seçim ile göreve getirilir. Seçimin ardından en yüksek oy oranına sahip olan bağımsız ya da siyasi aday o andan itibaren belediye başkanıdır ve 5 sene sonunda yenilenecek seçime kadar belediye başkanlığı yapmaya devam eder.

NE İŞ YAPAR?

Belediye başkanının en büyük görevi bulunduğu beldedeki sakinler için huzur ortamı yaratmak, beldenin ve halkın ihtiyaçlarına yanıt vermek, buna uygun görüşmeleri gerçekleştirmektir. Belediye başkanı beldesini daha iyi ve daha işlevsel hale getirmek için tüm gereklilikleri sağlamalıdır.

NEVŞEHİR HAKKINDA

Nevşehir ve civarının yaklaşık beş bin senelik bir târihî geçmişi vardır. Bölgenin ilk sâkinleri Hititler olup, bu bölgeye “Nissa” ismini verdiler. Hititlerden sonra Frigler ve Lidyalılar bölgeye hâkim oldu.

Kapadokya’ya Asurlular “Katputuka” ismini verdiler. M.Ö. 6. asırda Persler bu bölgeyi ele geçirdiler ve M.Ö. 4. asırda Makedonya Kralı Pers (İran) Devletini ortadan kaldırarak Anadolu ve İran’ı Makedonya Krallığına kattı. Makedonya Kralı İskender’in ölümü ve Makedonya İmparatorluğunun dağılışı üzerine bu bölge Kapadokya Krallığının eline geçti. Roma İmparatorluğu Kapadokya Krallığını ilhak edince bu bölge de Roma İmparatorluğunun eline geçti. M.S. 395 yılında Romaİmparatorluğunun bölünmesi üzerine Anadolu’nun diğer bölgeleri gibi Doğu Roma (Bizans)ın payına düştü.

İslâm orduları “Niğde-Aksaray-Kayseri” üçgeni içinde kalan bu bölgeyi 8. asırda fethederek 300 sene hâkim oldular, İslâm Devleti, iç isyan ve bölücü faaliyetlerle zayıflayınca bölge tekrar Bizans’ın eline geçti.

1071 Malazgirt Zaferinden sonra AnadoluFâtihi Kutalmışoğlu Süleyman Şah, bütün Anadolu gibi bu bölgeyi de fethetti. Türkler bu köye “Muşkara” ismini verdiler. Selçuklu Devletinin yıkılışından sonra İlhanlılar 14. asır ortalarında da Eratnaoğulları ve Karamanoğulları bölgeye hakim oldular. On dördüncü asrın sonlarında Nevşehir ve civârı Osmanlı Devletinin hâkimiyeti altına girdi. Bu esnâda “Muşkara” köyü 10-12 hânelik bir yerleşim merkeziydi.

Lâle devrinin sadrâzamı (1718-1730) Nevşehirli Dâmâd İbrahim Paşa “Muşkara” köyünü genişleterek îmâr etti. Yeni kurulan şehre “Yeni şehir” mânâsına gelen “Nevşehir” ismi verildi ve bir kazâ olarak Niğde Sancağına bağlandı.

Cumhûriyet devrinde Niğde iline bağlı iken, 20.7.1954 târihinde 6429 sayılı kânunla il hâline geldi. O günden beri İç Anadolu bölgemizin şirin bir ilidir.

Haberin detayını Kaynağından okumak için Nevşehir belediye başkanı kim oldu 2019? 31 Mart yerel seçim sonuçları! TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ