Haber Detayları

Son Haberler Pakistan ile Hindistan Arasında Savaş mı Başlıyor

Son Haberler Pakistan ile Hindistan Arasında Savaş mı Başlıyor

Pakistan hükümeti, Hindistan’ın 50 yıl sonra topraklarında düzenlediği ilk hava operasyonuna ‘kendi seçtikleri bir yer ve zamanda’ karşılık vereceklerini açıkladı. Bu arada ajansların son dakika geçtiği haberlere göre 3 Pakistan savaş uçağı Hindistan hava sahasına girdiği ve bu ülkenin uçaklarınca önlendiği bildirildi. Yine Hindistan Hava Kuvvetlerine ait bir uçağın da düştüğü ileri sürüldü. Pakistan ile Hindistan Arasında Savaş mı Başlıyor haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

Hindistan’a ‘karşı saldırı’ açıklaması, Pakistan Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı sonunda yapıldı.

Hindistan hükümeti, ülkenin hava kuvvetlerine ait jetlerin sınırı geçerek, Pakistan’daki “terör kamplarına” bir hava operasyonu düzenlediği belirtmişti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Pakistan ordu sözcüsü General Asif Ghafoor “Hindistan sürprize hazırlıklı olmalı” dedi.

Pakistan parlamentosunda konuşan Cumhurbaşkanı Arif Alvi de terör söz konusu olduğunda en deneyimli ordunun Pakistan ordusu olduğunu söyleyerek gerek görülmesi halinde ordunun ülkeyi savunabilecek kapasitede olduğunu belirtti.

İLK TEMAS HAVADA

Pakistan Hava Kuvvetlerine ait üç savaş uçağının Hindistan hava sahasına girdiği ve Hint uçaklarının önleme yaptığı bildirildi.

Bu arada Hindistan hava kuvvetlerine ait bir savaş uçağının düştüğü de gelen bilgiler arasında. 

Hindistan’ın hava saldırısı

Hindistan hükümeti “intihar saldırganlarının eğitildiği kampa” düzenlediği operasyonda “çok fazla sayıda miltanın öldürüldüğünü” iddia etti. Pakistan ise bunu “dikkatsiz bir açıklama” olarak niteledi.

Pakistan olayda kayıp yaşanmadığını, “zamanında müdahale sonrası bombanın acele bir şekilde ormanlık bir alana bırakıldığını” duyurdu.

Keşmir’de geçen hafta Hint askeri konvoyuna düzenlenen ve 46 askerin öldüğü saldırının ardından, nükleer silah sahibi iki komşu ülke arasında tansiyon yüksek.

Saldırıyı Pakistan merkezli cihatçı Ceyşi Muhammed örgütü üstlenmişti.

KEŞMİR’DEKİ GERİLİM NEDEN ÇOK TEHLİKELİ?
Keşmir, Pakistan’ın bağımsızlığını kazanması ve bölgenin Hindistan ve Pakistan yönetimi arasında bölünmesinden bu yana iki ülke arasında bir gerilim kaynağı durumunda.

Bölgede ayrıca Çin’in de bir payı bulunuyor.

Keşmir’in aidiyeti, İngiliz yönetiminin sona erdiği ve ülkenin Hindu Hindistan ve Müslümanların çoğunlukta yaşadığı Pakistan arasında ikiye bölündüğü 1947’den önce de tartışma konusuydu.

Keşmir’in Maharajası (Hükümdarı) bölgenin Hindistan’a mı yoksa Pakistan’a mı katılacağı konusunda tereddüt etti. Nihayetinde Hindistan’a katılmayı tercih edince, iki ülke, iki yıl devam edecek bir savaşa başladı.

Ateşkesin ardından, Pakistan bölgedeki askerlerini çekmeyi reddedince, Keşmir de ikiye bölündü.

Hindistan ve Pakistan mücadele ederken, Çin 1959’lerde Doğu Keşmir’i, Aksai Chin diye bilinen bölgeyi aşama aşama işgal etti.


Haberin detayını Kaynağından okumak için Pakistan ile Hindistan Arasında Savaş mı Başlıyor TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ