Anasayfa » Sağlık » Tırnak » Tırnak Batması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak Batması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak Batması

Tırnak Batması ayaklarda oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Tırnak yapısı bozuklukları, yanlış ayakkabı seçimi, yanlış tırnak kesimi,travma ve özellikle mantar enfeksiyonları gibi sebeplerle meydana gelmektedir.

Tırnak kendi yuvası içerisinde uyumlu bir şekilde haftada 1mm uzayan bir dokudur. Tırnak yatağı tırnağın uzamasını sağlayan dokudur. Tırnak yatağının herhangi bir şekilde bozulması tırnağın yuvası içerisinde düzgün bir şekilde ilerlemesini bozar. Bu tırnağın yuvasına zarar vermesine yolaçar. Oluşan bu zarar enfeksiyon oluşumunu hazırlar.

Teknik olarak farklı olan fakat bu durum ile en çok karışan hastalık tırnağın yatağı ile herhangi bir problem olmaksızın tırnağın deriye bası yapması sonrasında oluşan enfeksiyon reaksiyonlardır.

Bu iki durum arasında en belirgin farklılık tırnak incelendiğinde tırnak batmasında tırnağın deriye dönmüş olduğu ve bir kısmının görülmeyişidir. Ancak tırnak yatağı sağlamsa enfeksiyona rağmen tırnağın tamamı görülebilir

Yatak Problemi Olmayan Tırnak Enfeksiyonu

Tırnak batmasının oluşumunda en sık sebepler:
Mantar enfeksiyonları
Ayak parmak problemleri (bunion-başparmak çıkıntısı)
Ucu dar ve ayağa uymayan ayakkabı giyimi
Travma

Tırnak Problemlerinin Tedavisinde

Eğer Tırnakta mantar enfeksiyonu varsa önce bunun tedavisi yapılmalı.

Tırnak Şekli Normal Olup Tırnak Genişliğinin Fazla Olmasına Bağlı Tırnak Batması

Çoğunlukla karşılaştığımız tırnak batmaları bu türdendir. Genellikle genetik bir yatkınlık söz konusudur. Dar ayakkabı, tırnağın yanlış kesilmesi, hızlı büyüme dönemi, hamilelik ve tırnağa darbe batmanın başlamasına sebep olabilir.

Bu durumda her zaman tırnağın çekilmesine gerek yoktur. Hatta Tırnağa hiç dokunmadan da bu durum çözülebilir. Lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra, batan tırnak dokusunun altındaki derinin bir kısmı çıkarılarak o bölgedeki derinin aşağı doğru çekilmesini sağlayacak dikiş atılır ve böylece tırnak uzadığı zaman deri ile bir ilgisi kalmaz vetırnak batması ortadan kalkar.

Bir diğer tedavi yönteminde ise, tırnak kenarında akıntılı ve kolay kanayan et (granülasyon dokusu) oluşmadı ise tırnağın batan köşesine bir parça pamuk tıkıyarak batma hafifletilir, antibiyotik ilaçlar ve pansumanla iyileştirilir. Eğer tırnağın kenarında kolay kanayan et (granülasyon dokusu) oluştuysa; uyuşturulduktan sonra tek taraflı ise 5, çift taraflı ise 10 dakikalık bir müdahale ile tırnağın genişliğini kalıcı bir şekilde azaltarak tırnak yatağının genişliğine eşitlenir ve tırnak batması kalıcı bir şekilde çözülür. Bu işlemde önce parmak kökünden (batma yerinden değil) insulin iğne ucu (en ince uç) ile uyuşturucu (lokal anestezi ilacı) ilaç yapılarak parmak uyuşturulur, tırnağın yalnız batan köşesi 3-5 mm genişliğinde alınır, granülasyon dokusu temizlenir ve batan köşe 0.5-1 cm açılarak tırnağın köşesini oluşturan kök kısmı (jerminatif matriks) alınır, bir tane küçük dikişle köşe kapatılır. İlk gün hastaya fazla yürümeden istirahat etmesi önerilir; ertesi gün terlik veya yazlık ayakkabı ile gezebilir, işine dahi gidebilir; 5-7 gün sonra normal ayakkabı giyebilir. Bir hafta sonunda dikiş alınır ve pansuman biter.

Kök alınmayıp sadece tırnak çekildiğinde nüks hemen hemen kaçınılmazdır.

Tırnağın Şeklinin Bozuk Olmasına Bağlı Tırnak Batması

Bu grupta incelenen olguların çoğunda tırnakta mantar enfeksiyonuna bağlı şekil bozukluğu, doğuştan tırnakta şekil bozukluğu ve her ne kadar dar ayakkabıya bağlansa da nedenini tam olarak bilmediğimiz edinsel (sonradan oluşan) kerpeten tırnak yer almaktadır. Bu olguların tedavisinde tırnağın şekil bozukluğunun derecesine göre karar verilir, basit vakalar da yukarıda anlatılan müdahale uygulanır . İleri vakalarda tırnağın tümü ve kökü (jerminatif matriks) alınarak tırnak kökten kurutulur (tırnak ablasyonu) .

Bebeklerde karşılaştığımız tırnak batmalarında sadece batan köşede tırnağın ve granülasyon dokusunun alınması birçok olguda yeterli olur, kök alınmasına gerek yoktur.

Alternatif Tedavi Yöntemi Fenol
Kalp ve damar hastalıkları sonucu devamlı antikoagulan (kan sulandırıcı) ilaç kullananlar, pıhtılaşma mekanizmasında bozukluk olanlar (faktör eksikliği) ve iş durumundan dolayı bir hafta ayakkabı giymemeyi göze alamayanlarda yine parmak uyuşturulur tırnağın batan köşesi alınır, o köşenin kökünü yok etmek için cerrahi yerine Fenol denen bir kimyasal madde ile kök yakılarak yok edilir. Hızlı yapıldığı için narkoz verilmeden küçük çocuklarada uygulanabilir. Bu yöntemde hastalar 2-3 gün sonra ayakkabı giyebilir, tek dezavantajı nüks oranı % 6-8 olmasıdır.

Kullanıcı Oyu:
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Genel Cerrah | Ankara