Haber Detayları

Yeni askerlik sistemi ne zaman başlıyor? Ücreti ne kadar?

Yeni askerlik sistemi ne zaman başlıyor? Ücreti ne kadar?

Yeni askerlik sistemi ne zaman başlıyor? Ücreti ne kadar? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Yeni askerlik sistemi ne zaman başlıyor? Son dönemde ülkenin gündemini en çok meşgul eden konulardan biri de yeni askerlik sistemi. Askere gidecek olanların internette en çok araştırdığı konuların başında gelen askerlik konusunda yaşanan son dakika gelişmesi büyük heyecan yarattı. Yeni askerlik sisteminde tarihin belli olmasıyla birlikte araştırmalar da hız kazandı. Konunun detayları haberimizde. Peki yeni askerlik sistemi ne zaman başlıyor? Ücreti ne kadar? İşte son dakika açıklamaları…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

Yeni askerlik sistemi ne zaman başlıyor? Yaşanan son dakika gelişmesiyle Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından açıklanan ‘Yeni Askerlik Sistemi” ile ilgili askeri yetkililer açıklamalarda bulundu. Uzun süredir ülkenin en çok merak edilen ve araştırılan konularından biri olan yeni askerlik sisteminin başlayacağı tarihin açıklanması büyük bir heyecan yarattı. İşte o açıklama ve tüm detaylar… Peki yeni askerlik sistemi ne zaman başlıyor? Ücreti ne kadar olacak? Son dakika yeni askerlik sistemi yürürlüğe ne zaman girecek? İşte ayrıntılar…

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Detayları geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından açıklanan ‘Yeni Askerlik Sistemi” ile ilgili askeri yetkililer açıklamalarda bulundu.

Sistem üzerinde çalışmanın sürdüğünü belirten askeri yetkililer, “Nihai çalışma Cumhurbaşkanlığı’nın onayından geçip, Meclis’te yasalaşmasıyla netleşecek. Bölgedeki güvenlik durumuna, TSK’nın ihtiyaçları doğrultusunda bu konuda karar verilecektir. Çalışmanın Nisan ayında Meclis gündemine gelmesi planlanıyor” dedi.

Yeni askerlik sisteminde merak edilen bir diğer konu ise çalışmanın yasalaşmasıyla aktif olarak kışlada bulunan askerlerin etkilenip etkilenmeyeceği. Bu ise henüz netlik kazanmış değil.

HULUSİ AKAR’DAN SON DAKİKA YENİ ASKERLİK SİSTEMİ AÇIKLAMASI!

Bakan Akar, yeni askerlik sistemi ile ilgili detayları açıkladı. İşte Bakan Akar’ın açıklamasından satır başları:

Üzerinde çok çalıştığımız, olabildiğince modern verileri kullandığımız bir çalışma…

Sistemde en önemli husus şunlar; Bir, yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor.

Dağılımı şöyle olacak, bir bedelli askerlik, iki yükümlü erbaş ve erler, üç yedek astsubay, daha sonra da yedek subaylık. Ve beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak.

Bunların kurallarını, ilkelerini belirledik ve belirleyeceğiz. Bütün zamanlarda bu düzenleme devam edecek.

Bir gencimiz diyelim ki lise mezunu…. Bir ay temel askerlik yapacak, bedelliye ayrılanlarla beraber. Kurayla da ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa mecburen kura çekilecek.

Belirlenen erbaş ve erler, hem bedelliler bir ay eğitim yapacaklar. Bir ay temel eğitime müteakip diğer lise mezunu ve altı olan gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda görev yapacak; toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra erlere soracağız, kalmak ister misiniz? Bir bir ay ve 5 ayda sadece harçlık alacaklar. 6 ay bittikten sonra istekli oldukları takdirde sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde 6 aylık sözleşme yapılacak. Maaşlı süre 6 ay bittikten sonra yine komutanları orada değerlendirmelerde, bu genç başarılı olduğu takdirde sözleşmeli er / uzman erbaş olabilecek.

MYO mezunlarımız yedek astsubay olacak. Madem liseden sonra iki sene tahsili var bu arkadaşımızın; ve o meslekte de kalmayıp yedek subay hakkı almak için, 2 yıl daha okuyarak kendine yeni bir iş buluyordu. Ama hem asıl işinden kopuyordu, hem de zaman kaybediyordu. Şimdi diyoruz ki sen mesleğinden kopma; elektrik, torna, kimya devam edin diyoruz. Yedek astsubay olarak kendini istihdam ediyoruz.

Bu gencimiz geldiğinde 2 ay eğitim alacak. Bu sınıf eğitimi süresince harçlık alacak. Ama daha sonra gittiğinde 10 ay süre maaş alacak. 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek. Hakkındaki değerlendirme uygunsa, astsubaylığa geçebilecek.

Yedek subay da, lisans ve lisansüstü eğitim yapan gençlerimiz yedek subay olacaklar. 2 ay eğitim alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar. Ama isterlerse subaylığa geçecekler, istek ve ihtiyaca göre.

Ama buralardaki kadrolar doldu; isterlerse bu gençler yedek astsubay olabilecekler. Lisans üzeri, MYO bitiren gençler isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler. Dolayısıyla esnek bir model uygulamak suretiyle geçişler var.

Buraya gelen uzman erbaş ve er olduktan sonra, gerekli kriterleri yerine getirenler astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylarımız da subay olabilecek. Sistem kendi içinde dönebilecek.

Haberin detayını Kaynağından okumak için Yeni askerlik sistemi ne zaman başlıyor? Ücreti ne kadar? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ